Історія виникнення кондиціонерів

Розмістив admin 24/10/2019 0 Коментарії

Сьогодні широке розмаїття кондиціонерів на ринку не дивує нікого. Ця кліматична техніка є практично в кожному будинку і люди вже не уявляють собі, як обходилися без неї раніше. Але для того, щоб подібне стало реальністю, знадобилося чимало часу.

Перші спроби створити кондиціонер

Історія створення кондиціонера бере свій початок в Персії. Саме в цій країні першими пробували кондицінувати повітря. За основу були взяті знання про охолодження рідини під час її випаровування. Тодішня техніка (якщо можна її так назвати) представляла собою величезну шахту, в якій протікала вода з джерела або були встановлені спеціальні посудини з рідиною. Вона охолоджувала і насичувала вологою повітря, а потім подавала його всередину шахти. Подібне рішення підходило тільки для регіонів з жарким кліматом. І було абсолютно марним для місцевості з високим рівнем вологи.
 

Спроби створити таку техніку робилися і в Індії. З кімнати прибрали вхідні двері і замість неї встановили каркас, який потім обвили кокосовою пальмою. Далі над ним поставили ємність, поступово заповнюється водою за рахунок капілярного ефекту. Коли набиралося багато рідини, ємність переверталася і зрошувала каркас водою. Потім вона займала початкове положення і процес повторювався знову.

Поява перших прототипів в США

Офіційно термін «кондиціонер» озвучили в 1815 році. Придумав його француз Жанн Шабаннес. Правда, всі його напрацювання були однією суцільною теорією. Реалізацію цих ідей на практиці чекали майже ціле століття. Значима подія сталася в 1902 році. Саме тоді Вілліс Керріер - інженер з США - створив перший холодильний агрегат промислового типу (чіллер). Примітно, що він був розроблений для друкарні, щоб знизити рівень вологи, через яку сильно погіршувався якість друку. Про створення оптимального для співробітників мікроклімату тоді мови і не йшло.

Цей агрегат міг охолоджувати повітря до конкретного значення і осушувати його до 55%. У 1915 році Вілліс зі своїми колегами створили фірму Carrier, яка сьогодні є одним з провідних гравців на світовому ринку кліматичної техніки.


У 1929 році з'явилася перша кімнатна модель від General Motors. Саме вона вважається прабатьком сучасних спліт-систем. Компресор і конденсатор встановлювалися зовні, оскільки для охолодження повітря тоді застосовувався шкідливий аміак. Але вже в 1931 році вдалося синтезувати безпечний фреон, і всі вузли кліматичної техніки були зібрані в єдиному корпусі. Так з'явилася віконна модель , поліпшені версії якої існують і зараз.

Конкуренція між японськими виробниками

Після винаходу кондиціонера в Америці місцеві компанії довго тримали за собою лідерство. Але на початку 60-х років XX століття в гру включилися японці. Саме їм зобов'язані нинішні кондиціонери: історія створення була значно переписана завдяки двом корпораціям з країни сонця, що сходить.

У 1958 році виробник Daikin створив тепловий насос . Так техніка навчилася подавати і холодний, і тепле повітря. А 1961 рік порадував найбільш масштабним для ринку кліматичної техніки подією - японська корпорація Toshiba, яка розділила пристрій на 2 блоки. Компресор встановлювався зовні, що дозволило значно зменшити гучність в приміщенні. А внутрішній блок монтувався всередині - причому де завгодно, а не тільки у віконному отворі (що тоді вважалося вагомою перевагою). В принципі, це вже була спліт-система в тому вигляді, якою вона дійшла до нас. Японські споживачі охоче прийняли такі настінні кондиціонери і їх популярність почала зростати з величезною швидкістю. Для Daikin це був сильний удар від конкурента, але вони його витримали. І у відповідь в 1968 році випустили модель, у якій до зовнішнього блоку можна було приєднувати відразу кілька внутрішніх: спочатку - два; потім - три і чотири; і наостанок - до шести!

Це була поява першої мультиспліт-системи. Встановлення кондиціонера виконувалася так само, зате за допомогою одного пристрою можна було охолоджувати повітря відразу в декількох кімнатах. Інженери Toshiba не стали терпіти такий несподіваний удар, і знову почали працювати над новими технологіями. У 1981 році вони випустили перший побутовий кондиціонер , що підтримує плавне регулювання продуктивності. Через 7 років такі моделі займали вже 95% ринку в Японії. 

Але компанія Daikin була готова до подібного ходу конкурентів і заздалегідь підготувалася. У 1982 році (всього через 12 місяців) вона представила світу новий тип кліматичної техніки - VRV. Головна її фішка полягала в тому, що після досягнення заданої температури, вона не знижувала продуктивність двигуна, а регулювала кількість фреону ,що надходить. Попросту кажучи - переходила в економний режим. Цю технологію миттю підхопили інші виробники. Але оскільки назва VRV запатентували японці з Daikin , то було вирішено використовувати абревіатуру VRF.

Ліка-Комфорт,живіть з комфортом!

 

Залишити коментарій